Projekt „Razvojno-edukacijski centar za metalsku industriju – Metalska jezgra Čakovec“ dobio je priznanje kao jedan od najboljih projekata u Hrvatskoj u kategoriji Doprinos znanosti i inovacijama u izboru najboljeg EU projekta u 2021. godini.
Jutarnji list je u suradnji s Hrvatskom zajednicom županija, Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj te portalom župan.hr, a uz pokroviteljstvo Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, organizirao izbor za Najbolji županijski EU projekt na koji je Međimurska županija kandidirala 2 projekta. Od ukupno 31 prijavljenog projekta, Razvojno-edukacijski centar za metalsku industriju – Metalska jezgra Čakovec zauzeo je 3. mjesto u kategoriji Doprinos znanosti i inovacijama, a plaketu su u Novom Vinodolskom na svečanosti proglašenja preuzeli zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec, ravnatelj Metalske jezgre Čakovec Mario Šercer i pročelnica Službe za poslove župana Petra Vadlja.
Kao nositelj projekta „Razvojno-edukacijski centar za metalsku industriju – Metalska jezgra Čakovec“, Međimurska županija osnovala je prvu znanstveno-istraživačku ustanovu na području tehničkih znanosti u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Obnovljen je impozantan objekt unutar Centra znanja Međimurske županije, opremljeni su uredi, učionica i laboratoriji istraživačkom opremom vrijednom gotovo 15 milijuna kuna, dok je sam projekt vrijedan 35 milijuna kuna te je sufinanciran sredstvima iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. -2020. Samih početaka projekta i njegove važnosti za razvoj istraživačkog rada i stvaranje novog primjenjivog znanja, projekta koji služi kao podrška start-up tvrtkama u realizaciji inovativnih ideja, ubrzanju tehnološkog razvoja, poboljšanja integracije istraživačkog i poslovnog sektora te za transfer znanja naglasila je voditeljica projekta Metalske jezgre Maša Tomašić: „Kroz djelovanje Metalske jezgre Čakovec dijelom će se umanjiti problem nedovoljne suradnje hrvatskog znanstvenog i gospodarskog sektora jer upravo u Metalskoj jezgri poduzetnici mogu naći rješenja svojih tehnoloških nedoumica.“
Metalska jezgra surađuje sa znanstveno-obrazovnim i istraživačkim organizacijama od samog osnivanja 2018. godine, posebice s partnerima na projektu Tehničkim fakultetom Sveučilišta u Rijeci, Fakultetom organizacije i informatike u Varaždinu Sveučilišta u Zagrebu i Međimurskim veleučilištem u Čakovcu čiji stručnjaci čine istraživački tim Metalske jezgre. Uspostavljena je odlična suradnja i s Fakultetom strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilištem Bayreuth, Tehničkim sveučilištem Darmstadt, Razvojno edukacijskim centrom Herman Holl Sveučilišta u Reutlingenu. Ravnatelj Metalske jezgre Mario Šercer s ponosom je nabrojao neke od brojnih projekta i djelatnosti koje su do sada ostvarene, a među koji su izrada 3D scan bista Nikole Zrinskog i Frana Krste Frankopana, 3D scan muzejskih primjeraka i predmeta iz doba Zrinskih u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, 3D scan skulpture Starog grada Čakovec te 3D scan zupčanika i dijelova od plastike za robota kojeg Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu razvija u suradnji s KBC-om Dubrava kao pomoć u izvođenju neurokirurških operacija i zahvata.
Projekt Metalske jezgre samo je jedan u nizu kvalitetnih projekata koji su posljednjih godina provedeni ili se provode na području Međimurja, a financirani su sredstvima Europske unije. Uz ovu nagradu, veliko priznanje Međimurskoj županiji stiglo je prošlog tjedna, kada je nakon analize podataka FINE i konsolidiranih proračuna o povučenim sredstvima Europske unije, potvrđeno da je Međimurska županija prva, odnosno najuspješnija županija u Hrvatskoj u povlačenju sredstva iz Europske unije. Velika je to zasluga djelatnika Međimurske županije, REDEA-e i svih županijskih ustanova. Novi projekti već su spremni za novu financijsku perspektivu, a plan razvoja i prioritete predstavila je zamjenica ravnateljice Javne ustanove za razvoj Međimurske županije REDEA-e Ana Kralj. „Novi projektni ciklus u Međimurskoj županiji uključit će daljnje ulaganje u razvoj Centra znanja Međimurske županije koji će obuhvatiti STEAM centar kao sasvim novi sadržaj, širenje Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje i nove zelene površine za veću dobrobit građana. Nastavit ćemo pozitivan trend ulaganja u održive projekte te imamo 158 projekata vrijednih preko 3 milijarde kuna, od čega projekti vrijedni oko milijardu kuna već imaju spremnu svu projektnu dokumentaciju.“
Čestitke i pohvale na vrijednom priznanju koje je stiglo u Međimursku županiju uputio je zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec koji je zahvalio svim dionicima projekta Metalske jezgre te je dodao da je već niz godina okosnica djelovanja Međimurske županije ulaganje u obrazovanje, znanost i gospodarstvo: „Metalska jezgra odličan je primjer sinergije dionika uključenih u projekt te povezivanja gospodarstva i obrazovanja kojim doprinosimo stvaranju veće dodane vrijednosti, otvaranju novih i kvalitetnijih radnih mjesta u metalskoj industriji.“
Razvojno - edukacijski centar za metalsku industriju
Adresa:
Bana Josipa Jelačića 22 D
40 000 Čakovec
Hrvatska
Kontakt:
T: +385 (0)40 499 415
E-mail: info@metalskajezgra.hr
OIB: 44226932013
IBAN: HR8324070001100057905 (OTP banka, Split)
Projekt je proveden u okviru OP „Konkurentnost i kohezija“ za razdoblje 2014. – 2020. temeljem poziva „Ulaganje u organizacijsku reformu i infrastrukturu u sektoru istraživanja, razvoja i inovacija“.